Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Product Description
Seagate Exos X16 14TB 7.2K SATA 6Gbps 3.5" 256MB Cache Hard Drive
Highlighted Features
- Seagate
- Exos X16
- 14TB
- 7.2K
- SATA
- 6Gbps
- 3.5"
- 256MB Cache
- Hard Drive
- Retail Part #: ST14000NM001G
Note: All product details are provided by Seagate
Seagate 14TB 3.5-inches 7200rpm SATA 6Gbps 256MB Cache and maintaining superb performance and reliability for applications such as email, business processing, transaction processing, decision support, storage and networks SAN, networked attached storage NAS, and internet and e-commerce. This high capacity hard drive storage key feature is data protection, but the newest one has an improved non-recoverable error rate by a factor of 10. The Seagate 7.2K is built to operate exceptionally well and long, with its Error Correction Code which will significantly decrease the probability of lost data.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Seagate |
| Size: | 14TB |
| Data Transfer Rate: | 6Gbps |
| Form Factor: | 3.5" LFF |
| Cache: | 256MB |
| Average Latency: | 4.16ms |
| Ports: | Dual Port |
| Interface: | SATA |
| Spindle Speed: | 7200 rpm |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 41 °F |
| Max Operating Temperature: | 140 °F |